Alapanyagok



Sokan nem hajlandóak újra refolmálni táplálkozásukat mondván, hogy bonyolult a hozzávalók beszerzése, és drágák is. (arról mennyire drága az egészséges élelmiszer a későbbiekben írok még)
Persze a 21. század szuper velejárója a megaparkok, és a hiper-szuper bevásárlóközpontok, ahol mindent meg tudunk egyidejűleg vásárolni, valóban egyszerűbb lehetőséget kínálnak az élelmiszerek beszerzéséhez. De valóban jobb nekünk ha egyszerűbben hozzájutunk az "ételhez", ezzel a nyugati civilizációs betegségeket is beengedve az otthonunkba, sőt tovább megyek a szervezetünkbe? Valamint nem mellékes szempont az sem, hogy az őstermelők talaját sikerül mérgezünk és kiszorítani őket a piacról, ugyanis kevesen képesek felvenni a harcot a 0-24 órában megkapható termékekkel szemben. Arról már nem is beszélve, hogy mire a polcról leemeljük azt a bizonyos paradicsomot, paprikát, uborkát min is megy keresztül az az áldatlan élelmiszer. Hogy a fent említett "kifogás" ne legyen probléma és egyszerűbb legyen a beszerzése bizonyos alapanyagoknak, most megosztom Veletek a legjobb, leggazdaságosabb, legfinomabb, leginkább alkalmazható termékeket, amelyeket a receptjeimben használok és már alaposan kikísérleteztem mindegyiket. 
Hol tudod beszerezni ezeket az élelmiszereket?
A termékek legegyszerűbb beszerzése, ha interneten rendeled meg. Tudom sokan szkeptikusak az internetes vásárlással szemben, mert nem ismerjük a terméket, nem tudjuk a kezünkkel megvizsgálni stb. Ezért szeretnék ebben segíteni Nektek, mert ezeket én már mind végig teszteltem és rossz terméket nem találsz köztük. Szóval keress rá a termékekre és rendelj bátran, bármelyik neked tetsző netes portálról. 
Azonban ha mégsem szeretnéd ezt a vásárlási formát választani, akkor a Herbaházat   ajánlom (1087 Bp., Százados u. 18., katt a linkre), ott mindent megtalálsz. Először olyan mintha tűt keresnél a szénakazalban, mert nagyon széleskörű a termékkínálatuk, de idővel célirányosan mindent megtalálsz a polcokon és már nem kell csak 1-2 óra a bevásárláshoz :))) Én imádok ott lenni szóval kevesebb idő alatt sosem szabadulok :D 

Lisztek

Én általában, magam készítem a lisztjeim (lsd.: Liszttippek), amit Nektek is ajánlok. Azonban a kereskedelemben is találhatók jó minőségű lisztek. Az előre elkészített lisztek közül a Natutre Cookta termékeket ajánlom, én nem csalódtam még bennük.


A képen szereplő lisztek bármelyikével nagyon finom ételeket tudunk készíteni. Egy lisztjük azonban van, amivel sajnos még én sem boldogultam, a szőlőmagliszt. Nekem nem vált be, de ha valaki esetleg készített már vele valami finomat, szívesen veszem, ha megosztja velem.

Mandulaliszt: Süteményekbe tökéletesen helyettesíti a lisztet. Állaga puha, nagyon könnyű, amire figyeljük felhasználásakor, hogy folyadékot nem vesz fel, mivel a mandula olajos mag, így még hozzá is tesz a tészta vízességéhez. Kellemes, kissé édeskés, ízű, illatos tésztát kapunk ha mandulliszttel dolgozunk.

Törökmogyoróliszt: A manduliszthez hasonlóan tudjuk alkalmazni a konyhában. A fehérlisztekhez képest lényegesen alacsonyabb a kalóriaértéke  és a szénhidráttartalma. Mindemellett kitűnő ásványianyag forrás is. Édes, mogyoró ízt ad a vele készült ételnek, süteményeknek.

Makadámdióliszt: A makadámdió egy nagyon intenzív krémes ízű, igazi ínyenceknek való dió, ezáltal a makadámdióliszt is karakteres ízű alapanyag. Elsősorban sütemények sütéséhez javaslom, nagyon alacsony, szinte elhanyagolható szénhidráttartalmú. Az intenzív íze miatt,  az eredeti receptben található liszt csak egy kis részét helyettesítsük makadámdióliszttel, végeredményként kellemes mogyorós aromát kölcsönözhetünk süteményeinknek, édességeinknek.

Napraforgóliszt: A napraforgóliszt magas az olajsavtartalma, magas fehérjetartalma, és az emberi szervezet helyes működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyag tartalma (mint a vas, kalcium, magnézium, foszfor, cink, réz, mangán, szelén, kálium) rendkívül egyedül álló a maglisztek sorában. Alkalmas sűrítésre, öntetek, dressingek készítésére, de sütemények, péksütemények, pizzák, lepények, kenyerek alapanyagául is jól szolgál.

Gesztenyeliszt: A gesztenyeliszt lényegesen különbözik a többi dióféléből készült liszttől, mint például a mandulaliszttől vagy mogyoróliszttől. Akár 100%-ban is helyettesítheti a receptekben megadott liszteket, azonban erőteljes gesztenye íze miatt én ajánlom más lisztekkel keverni. Kifejezetten kenyerek és péksütemények sütéséhez ajánlom, főként mogyoró, mandula, gesztenye, méz és csokoládé ízű ételekhez. Magasabb glikémiás indexű ugyan (~65), de  még mindig alacsonyabb más gluténtartalmú búzaliszteknél.

Dióliszt: Olajosabb és nagyobb szemű, mint a darált mandula, illetve mandulaliszt, így még mindig finom és puha tésztákat készíthetünk vele, de egy fokkal sűrűbbeket mint a mandulaliszttel.  Ízét nagyon jól illik az édes piskótákhoz, muffinokhoz. 

Mákliszt: A mák nagyon karakteres ízvilágot kölcsönöz. Könnyű, de tömör tésztákat készíthetünk vele. Édességek készítésénél tökéletesen lehet kiváltani vele a hagyományos liszteket, de mivel tömör állagot kölcsönöz a tésztáknak, így adjuk hozzá vizet is, mert a mák felvesz némi vizet. 


Kókuszliszt: A kókuszreszelékből is készíthető házilag nagyon egyszerűen. Édeskés ízű, süteményekben tökéletesen lehet vele helyettesíteni a lisztet, azonban sok folyadékot vesz fel, így ennek megleleően kell kombinálni.


Lenmagliszt: Nagyon karakteres ízű liszt, én inkább sós tésztákhoz ajánlom. Levegős, könnyű tészták készíthetők vele, de folyadékot nem vesz fel. Nagyszerűen keverhető a többi liszttel és rengeteg vitamint tartalmaz, de én nem nagyon szeretem az ízvilágát. 


Rizsliszt: Én a rizslisztet szinte sosem használom, mert a rizs magas glikémiás indexű, azonban akit ez nem annyira érdekel, az a gluténmentes étkezésbe nagyszerűen beillesztheti. Használata egyszerű, tésztáknál nem kell gyúrni, viszont sokfolyadékot igényel. Habarni és sűríteni is jól lehet vele.


Zabpehely liszt: Alapvetően a zab gluténmentes, de sajnos kivan téve a gluténszennyezésnek, ezért csak olyan zabpehelyet vásároljatok meg, amelyen szerpel a   gluténmentes jelzés. Én szoktam alkalmazni a konyhában, nekem nincs rá alleriás reakcióm, de nem mindenkinél válik be.


Kérlek Titeket ne vásároljatok olyan kész liszteket, amiket a nagy hiperekben találtok, vagy ha mégis találtok esetleg jónak tűnőt, nézzétek meg az összetételét, ha szerepel benne glukóz-szirup, keményítő és ilyesmik, azt hagyd inkább ott! (Olvasd el miért: http://glutentne.blogspot.hu/p/glutenmentes.html)

Jó lisztezést :)


Tejek

Szójatej/Rizstej/Zabtej: Kereskedelemben könnyen hozzájuk juthatsz, különböző variációik léteznek már (kakaó, vaniliás, kávés) pont ezért én már meg kérdőjelezem adalékanyagmentességüket. De nem vagy ilyen fanatikus, akkor tökéletesen használhatók minden receptbe, melyhez tej kell, és bár a szójababbal, és rizzsel van sok fenntartás a kutatások szerint, én mégis jobbnak vélem ha ezt használod, mint a tehéntejet. 

Kókusztej: Én ezt használom a konyhában legtöbbet és leginkább a házilag elkészített változatot. (lsd.: Kókusztej készítése)  A házi kókusztej íze sokkal enyhébb, mint a boltié, talán kicsit már semleges is. Zsírtartalma magas. Elkészítés után hűtőben 5-7 napig tartható el. Sütéshez és főzéshez egyaránt lehet használni, de akár turmixokhoz, kávéhoz, kakaóhoz is tökéletes választás. 

Mandulatej: A kereskedelemben is kaptahó változat helyett szintén a házilag is elkészíthető változatot ajánlom. (lsd: Mandulatej készítése)

Kesudiótej: Személyes kis kedvencem, de ezt ritkábban készítem el. A kesudiótej nagyon krémes állagú és nagyon jól ízesíthető, valamint nincs melléíze. Kesudiótej készítése megegyezik a mandulatej készítésével. (lsd: Kesudiótej készítése)



Vajak

Mandulavaj: A mandula vaj tökéletes helyettesítő olyan süteményekben, ahol fontos a vaj a süteméyn állaga miatt. A mogyoróvajhoz hasonlít, sűrű és krémes, az íze enyhe, kissé édeskés, ezért is tökéletes mindenféle süteményekbe, édességekbe. Az elkészítése nem okoz különösebb gondod, mondhatni nagyon egyszerű. (lsd.: Mandula- és kesudióvaj készítése) Egy zacskó mandulát, (vagy amennyi vajat szeretnénk készíteni) beletesszük az aprítóba és 10-15 percig folyamatosan aprítjuk. Közben néha megállítjuk és lekapargatjuk az aprító oldalához tapadó darabokat. A elkészült vaj, tökéletesen sima és krémes lesz.

Kókuszolaj: Az én kedvenc zsíradékom a konyhában. Szagtalan és ízetlen. Felhasználása nagyon széleskörű, éppen olyan jól lehet főzni vele, mint süteményeket sütni. A főételek elkészítésénél szinte bárhová helyettesíthető ahol olajat kellene használni. A süteményeknél viszon oda kell figyelnünk, hogy inkább olyan édességekhez használjuk, ahol nem dúsítani kell a tésztát, hanem inkább szilárdítani. A kókuszolaj szobahőmérsékleten szilárd, felhevítve pedig folyékony halmazállapotú. Kereskedelemben több féle márka és típus kapható, én a Barco terméket használom, gazdaságos, kiadós és jó állagú.

Ghí: Másnéven tisztított vaj. A vajból teljesen eltűnik a tejcukor és a tejfehérje tartalom, így az arra érzékenyeknek kiváló. helyettesítő. Házilag is elkészíthető (lsd.: Ghí készítése), de készen is kapható. Főként sós, indiai ételekhez használható, ahova a recept szerint is az kell, különleges ízt és aromát ad az ételeknek.

Folyt. köv.: Cukor helyettesítők